Royal


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Royal

My Memories collection is a unique beauty that can be enjoyed for years. My Memories collection – persistent color from the very first day.

If you need unique wooden floor with an original appearance, hand-distressed boards from the exclusive My Memories collection are a great choice.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

Naturals


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Naturals

Floorboards from the Mountain collection are refined in every detail, giving the rooms a unique character and contributing to the unique atmosphere of each interior.

Their characteristic texture and double-sided chamfering emphasize the color of the boards and bring out the true beauty of the wooden floor, which is universal and perfectly harmonizes with any arrangement style.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

Mountain


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Mountain

Naturals – Multiple finishing for any aesthetic effect

Thanks to a wide range of various finishing, the floorboards from the Naturals collection offer practically unlimited arrangement possibilities. Naturals wooden floors come in three classes, differing in texture, grain and wood pattern.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

PANELS

PANELS

Each of our panels is carefully designed and crafted from the highest quality oak wood, ensuring durability and exceptional aesthetics.

Thanks to them, your interiors will gain a unique character, and the rooms will take on a new, elegant dimension. Allow us to transform the appearance of your interior and create a space that will captivate every visitor.

News, advice, inspiration

- POLISH FLOORS

Notice: Undefined variable: realizations in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/single.php on line 10

Pielęgnacja drewnianych podłóg

Drewniane podłogi części osób kojarzą się z jednej strony z ponadczasową, naturalną elegancją, ale z drugiej – z uciążliwymi zabiegami pielęgnacyjnymi, które są konieczne, by deski podłogowe utrzymać w dobrym stanie. Tymczasem okazuje się, że właściwa pielęgnacja podłogi drewnianej nie musi być trudna!

Naturalne drewno na podłodze to rozwiązanie, które od lat niezmiennie zachwyca i inspiruje. Deska podłogowa jest materiałem ciepłym, przyjemnym z dotyku, a do tego nieodmiennie szykownym i nadającym wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Trudno się więc dziwić, że podłogi drewniane są tak chętnie wybierane zarówno do domów, jak i mieszkań, i to niezależnie od metrażu.

Część osób niepotrzebnie jednak obawia się drewna, zakładając, że jego pielęgnacja z pewnością jest czasochłonna, pracochłonna a zapewne jeszcze i kosztowna. Nic bardziej mylnego – to po prostu kwestia przestrzegania kilku zasad i stosowania odpowiednich preparatów. Przekonajcie się, jak prawidłowo pielęgnować podłogę z naturalnych desek.

Podłoga drewniana lakierowana – pielęgnacja

Decydując się na zakup desek podłogowych najczęściej wybieramy te lakierowane, czyli wykończone specjalnym lakierem, który tworzy na powierzchni desek twardą warstwę, chroniącą podłogę przed uszkodzeniami i niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Taka podłoga jest odporna na zabrudzenia, dlatego codzienna pielęgnacja z powodzeniem może się ograniczać tylko do jej odkurzania. Warto jednak pamiętać, by robić to regularnie – lakierowanej podłodze drewnianej najbardziej szkodzi wnoszony na obuwiu piasek, który powoduje powstawania mikrouszkodzeń i zarysowań na jej wierzchniej warstwie. Trzeba go więc regularnie usuwać.

Podobnie rzecz ma się w przypadku żwirku z kociej kuwety – osoby posiadające zwierzęta mogą łatwo zarysować powierzchnię lakierowanej podłogi drewnianej, nieuważnie wdeptując w wyniesiony z kuwety żwir i roznosząc go pod obuwiem.

Raz na tydzień lub dwa lakierowaną podłogę drewnianą należy przemyć mopem lub szmatką, pamiętając jednak o używaniu specjalnych preparatów, przeznaczonych do tego celu. Muszą one być łagodne i nie zawierać tłuszczu – nie polecamy uniwersalnych środków np. do paneli, ponieważ mogą się okazać zbyt silne i w konsekwencji wpłynąć negatywnie na wygląd podłogi (co będzie widoczne zwłaszcza po ich wielokrotnym stosowaniu). Ważne jest też stosowanie odpowiednich proporcji płynu pielęgnacyjnego z wodą, by z jednej strony osiągnąć pożądany efekt, a z drugiej – nie uszkodzić wierzchniej warstwy podłogi, stosując preparat w zbyt dużym stężeniu. Czyli po prostu – należy się w tym względzie stosować do zaleceń producenta, podanych na opakowaniu.

Trzeba też pamiętać o stosowaniu niewielkiej ilości wody i odpowiedniego mopa – takiego, który dobrze zbiera wodę i nie pozostawia jej na powierzchni drewna. Jest to istotne, ponieważ podłogi drewniane pod wpływem zbyt dużej ilości wody mogą pęcznieć i się odkształcać.

Podłogę drewnianą, zaimpregnowaną lakierem, trzeba też raz na jakiś czas pastować. Tu również zalecamy stosowanie odpowiedniego preparatu – najlepiej już podczas zakupu podłogi drewnianej zapytać doradcę, jakie produkty poleca do pielęgnacji podłogi. Pamiętaj, że po pastowaniu podłoga drewniana pozostaje śliska przez co najmniej dwie godziny – nie używaj jej przez ten czas, by uniknąć ewentualnych urazów.

I to tak naprawdę wszystko, jeśli chodzi o codzienną pielęgnację podłogi drewnianej lakierowanej. Raz na kilka lat zalecane jest cyklinowanie i ponowne lakierowanie, jednak częstotliwość takich zabiegów konserwacyjnych uzależniona jest od stopnia eksploatacji podłogi i jej ogólnego stanu. Jeśli podłoga nie wygląda na starą, zaniedbaną, ani nie jest nadmiernie uszkodzona, wystarczy przeprowadzić te czynności nawet raz na dziesięć lat.

Jak dbać o podłogę drewnianą olejowaną

Alternatywą dla lakierowania podłogi drewnianej jest wykończenie jej specjalnym olejem. Olej, w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy warstwy ochronnej na powierzchni desek, ale wnika głęboko w ich strukturę, wzmacniając je i zabezpieczając od środka. Ponieważ jednak jest to zupełnie inna technologia, to i podłogi olejowane mają inną charakterystykę oraz wymagają stosowania innych metod pielęgnacyjnych.

Podłogi z drewna zabezpieczane olejem są mniej odporne na zarysowania i uszkodzenia, jednak znacznie łatwiej je usunąć niż w przypadku podłóg lakierowanych. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest tu czyszczenie podłogi na sucho – odkurzaczem, zmiotką lub suchym mopem, ponieważ podłogi drewniane olejowane nie przepadają za wodą.

W przypadku konieczności odświeżenia podłogi z drewna olejowanego, można przemyć ją wilgotnym (ale tylko wilgotnym – w żadnym wypadku nie może z niego ściekać woda) mopem lub ściereczką z mikrofibry z dodatkiem specjalnego preparatu pielęgnującego, dedykowanego do podłóg olejowanych. Tu również polecamy konsultację ze sprzedawcą już na etapie zamawiania podłogi – wiele firm, specjalizujących się w produkcji podłóg drewnianych, ma również w ofercie specjalnie dobrane środki czyszczące i pielęgnujące.

By zachować świeży i elegancki wygląd podłogi olejowanej, raz na miesiąc lub dwa należy przeprowadzić mycie specjalnym mydłem i preparatem natłuszczającym. Środki natłuszczające nie tylko myją i pielęgnują podłogę drewnianą z wykończeniem olejowym, ale też chronią ją przed wysychaniem, pękaniem i powstawianiem szczelin (np. z powodu zbyt niskiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu).

Bardzo dużą zaletą podłóg drewnianych olejowanych jest prostota w usuwaniu uszkodzeń poprzez samodzielne odświeżanie warstwy olejowej. Przy czym zdecydowanie lepiej stosować profilaktykę niż leczenie – zabiegi olejowania podłogi przeprowadzamy w określonych odstępach czasu, zależnie od intensywności używania powierzchni w danym pomieszczeniu.

W sypialni czy pokoju dziennym, gdzie natężenie ruchu jest niewielkie, wystarczy olejowanie raz lub dwa razy do roku. Natomiast w przedpokoju, kuchni czy gabinecie zaleca się powtarzanie olejowania średnio co dwa miesiące, by uchronić podłogę przed uszkodzeniami. Pamiętajcie, że olej wchłania się i schnie przez sześć do nawet dwunastu godzin, i w tym czasie z podłogi nie należy korzystać. Z tego względu proces uzupełniania warstwy olejowej należy dobrze zaplanować.

Warto przy tym wiedzieć, że olejowanie podłogi drewnianej możemy przeprowadzić również punktowo, dzięki temu mamy możliwość renowacji uszkodzeń bez konieczności odnawiania całej powierzchni i bez cyklinowania. Producenci oferują też specjalne zestawy naprawcze, z pomocą których można wypełnić szczeliny i inne uszkodzenia powierzchniowe tylko w danym miejscu.

 


 

Jak widzicie, codzienna pielęgnacja podłóg drewnianych nie jest wcale skomplikowana ani czasochłonna.

W praktyce nie wymaga od nas wiele więcej czynności, niż pielęgnacja innych powierzchni, np. paneli podłogowych czy płytek. Kluczowa jest systematyczność w przeprowadzaniu zabiegów pielęgnacyjnych i zastosowanie specjalnych, dedykowanych do danego rodzaju podłogi preparatów, które pozwolą na długo zachować jej świeży, estetyczny wygląd.

MEET OUR BRAND

See the video

We create for you

We are a leading manufacturer of wooden floors in Poland and in the world. We specialize in the production of high-quality oak and ash floors tailored to your preferences.