Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/single.php on line 25
Klasy drewna – czym się różnią i jaki mają wpływ na wygląd podłogi
Deski podłogowe od lat cieszą się niesłabnącą popularnością jako element wykończeniowy zarówno domów, jak i mieszkań. Ma na to wpływ wiele niezaprzeczalnych zalet naturalnego drewna, w tym jego wysoka trwałość, estetyka i ponadczasowa elegancja, a także – ogromny wybór rozwiązań estetycznych.
Drewno jest materiałem niesamowicie wszechstronnym. Z tego względu naturalne podłogi drewniane zachwycają różnorodnością – zarówno jeśli chodzi o paletę dostępnych barw, jak i fakturę oraz wykończenie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet w obrębie tego samego gatunku drewna możemy wybierać pomiędzy bardzo różnymi efektami wizualnymi, zależnie od klasy drewna, na którą się zdecydujemy.
Czym jest klasyfikacja drewna?
Deski podłogowe są produktem naturalnym, dlatego mogą się bardzo różnić od siebie nawet w obrębie jednej partii. Z czego to wynika? Z prostego faktu, że każde drzewo jest odrobinę inne – poszczególne „egzemplarze”, również w ramach danego gatunku, mogą wykazywać znaczne różnice pod względem gęstości słojów, występowania sęków czy innych cech. Dlatego np. charakterystyki podłogi dębowej nie da się zamknąć w sztywnych, jednolitych ramach, określających wszystkie deski bez wyjątku.
By ułatwić dobór podłogi zarówno producentom, jak i ich Klientom, którzy oczywiście mają bardzo różnorodne preferencje w zakresie wyglądu desek, powstała klasyfikacja drewna, czyli podział desek podłogowych ze względu na ich właściwości wizualne. Istnienie klasyfikacji pozwala wyselekcjonować i dobrać do siebie deski podłogowe maksymalnie zbliżone wyglądem, na przykład o podobnej gęstości i wielkości sęków, z podobną częstotliwością występowania przebarwień i ich intensywnością.
Można użyć uproszczonego stwierdzenia, że każda klasa drewna ma określony styl. Decydując się na wybór podłogi w określonej klasie mamy pewność, że wszystkie deski będą do siebie maksymalnie podobne (ale oczywiście nie identyczne), a z drugiej strony – możemy wybrać efekt estetyczny, który najbardziej do nas przemawia jest spójny z naszą wizją danego pomieszczenia.
Klasy drewna, nazywane również selekcjami, różnią się pomiędzy sobą wyglądem w znacznym w stopniu, a przy sortowaniu desek brany jest pod uwagę cały szereg różnych parametrów – np. zróżnicowanie układu słojów, ilość i wielkość sęków oraz przebarwień, obecność pęknięć czy występowanie drewna bielastego lub zażółceń. Dzięki temu na bazie drewna tego samego gatunku możemy tworzyć na podłodze zróżnicowane kompozycje – od subtelnej, jednolitej płaszczyzny o gładkim wzorze aż po bogate powierzchnie o efektownym, rustykalnym wyglądzie i wielowątkowej fakturze.
Jakie są klasy drewna podłogowego?
Podłogi drewniane występują w kilku klasach – warto zwrócić uwagę, że różni producenci mogą nadawać im różne nazwy bądź wyodrębniać dodatkowe podklasy. Naturalne deski podłogowe Polish Floors dostępne są w trzech klasach drewna:
Natur
Deski podłogowe w tej selekcji cechują się eleganckim, dostojnym wyglądem dzięki jednolitej barwie. Jak wskazuje nazwa klasy, deski mają bardzo naturalny charakter, podkreślający indywidualny charakter drewna, jednak bez wyraźnie zaznaczonych przebarwień. Selekcja Natur cechuje się najbardziej restrykcyjnymi normami jeśli chodzi o wygląd i strukturę desek: posiadają one jedynie drobne lub średnie sęki szpilowane (do 8 mm średnicy) i naturalny, delikatnie zróżnicowany układ słojów, a ich kolorystyka jest typowa dla dębu europejskiego. Brak bielu oraz żółtych zabarwień podkreśla dodatkowo jednorodną strukturę desek. Na deskach podłogowych klasy Natur dopuszczalne jest tzw. barankowanie (charakterystyczny, falisty układ włókien), występowanie promieni rdzeniowych oraz ukośny przebieg włókien. W porównaniu do pozostałych dwóch klas, podłogi drewniane w klasie Natur tworzą najbardziej jednolitą powierzchnię, pozbawioną silnie odznaczającego się rysunku słojów czy dużych, mocno widocznych sęków lub dziur po nich. To doskonały wybór dla osób, które cenią sobie naturalne piękno drewna, a w podłodze drewnianej cenią harmonię i delikatność.
Rustic A
Podłoga drewniana w klasie Rustic A ma znacznie bardziej zróżnicowaną strukturę, z mocniejszymi kontrastami w barwie i rysunku, dzięki czemu umożliwia tworzenie fantazyjnych, wyraźnie zaznaczonych przestrzeni. Zgodnie z charakterystyką może posiadać sęki zdrowe do 35 mm średnicy, sęki ciemne oraz otwory po sękach nadpsutych do 20 mm (zaszpachlowane). Wyróżnia się fantazyjnym, zróżnicowanym kolorem, a dzięki obecności delikatnych przebarwień może sprawiać wrażenie cieniowanej. Dodatkowo na podłodze Rustic A mogą pojawiać się zakorki (jest to pasmo kory zarośniętej całkowicie lub częściowo przez drewno, np. w procesie zrastania się rozwidleń czy zrastania gałęzi z pniem drzewa) i zabitki (warstwa drewna miejscowo obumarłego na skutek np. pożarów, działania zwierząt czy człowieka) o wielkości do 5 mm x 30 mm. Podobnie jak podłoga z klasy Natur, drewno w klasie Rustic A występuje bez bielu. Deski podłogowe selekcji Rustic A sprawdzą się świetnie we wnętrzach w stylu vintage, boho czy rustykalnym, podkreślając naturalny, niejednolity charakter drewna i doskonale wkomponowując się w różne style.
Rustic B
Ta klasa drewna posiada najbardziej niejednorodną fakturę, z możliwymi dużymi, wyraźnie zaznaczonymi sękami (dopuszczalne są sęki zdrowe do 90 mm, sęki ciemne i zaszpachlowane otwory po sękach nadpsutych do 40 mm) i pęknięciami (zaszpachlowane pęknięcia czołowe o wielkości do 5mm x 200 mm). Bardziej zróżnicowana jest także kolorystyka desek, z możliwymi przebarwieniami suszalniczymi i bielem wewnętrznym, który może występować na deskach z różną intensywnością. Powierzchnię podłogi drewnianej w klasie Rustic B znaczą również zakorki i zabitki, a całość tworzy fantazyjną, mocno kontrastową powierzchnię o urozmaiconej kolorystyce. Deski w selekcji Rustic B, dzięki możliwym pęknięciom drewna (które oczywiście są wypełnione specjalną, drewnopodobną szpachlą i zabezpieczone), mogą tworzyć poszukiwany efekt postarzanej podłogi, która świetnie komponuje się ze wszystkimi stylami architektonicznymi, opartymi o naturalne materiały i podkreślającymi ich żywy charakter. Będą idealnym wyborem dla osób, które w drewnie lubią unikalność, a od drewnianej podłogi oczekują wyrazistości i oryginalności.
Jak widać, różnice pomiędzy poszczególnymi klasami drewna są naprawdę istotne. To dodatkowo zwiększa nasze możliwości aranżacyjne – decydując się na podłogę drewnianą w określonej klasie możemy tworzyć bardzo różne efekty estetyczne, biorąc pod uwagę nie tylko kolor desek, ale również ich strukturę i intensywność rysunku drewna.
Można śmiało powiedzieć, że uroda deski podłogowej w znacznej mierze zależy właśnie od intensywności wzoru na jej powierzchni – i od naszych preferencji estetycznych. Część osób woli powierzchnie o gładkiej, jednolitej strukturze, z fakturą drewna zaznaczoną jedynie w subtelny sposób, podczas gdy inni w drewnianej podłodze najbardziej lubią charakterystyczny, mocno zaznaczony rysunek słojów i naturalne przebarwienia. Dzięki istnieniu klas drewna podłogowego, każdy może uzyskać podłogę taką, jaka mu najbardziej odpowiada.
I jeszcze jedna istotna kwestia. Wybierając najlepszą dla nas klasę desek podłogowych wato mieć świadomość, że wszystkie one wykonane są z drewna najwyższej jakości i poddane starannym procesom produkcyjnym – różnice między nimi nie wynikają z jakości obróbki, a jedynie z różnic wizualnych, wynikających z charakterystyki drewna.
Owszem, mogą występować różnice w ich cenie, przy czym deski klasy Natur są na ogół droższe niż podłogi w pozostałych dwóch klasach. Nie oznacza to jednak, że deski podłogowe w klasie Natur są lepszej jakości, a pozostałe klasy są gorsze – różnice te wynikają po prostu z faktu, że wyselekcjonowanie desek bez wyraźnych różnic kolorystycznych, z niewielkimi sękami i bez bielu jest bardziej praco- i czasochłonne, a dodatkowo desek spełniających rygorystyczne normy jakościowe tej selekcji jest po prostu mniej. Jakość wszystkich klas jest porównywalna, a deski poddawane są tym samym, starannym procesom obróbki i zabezpieczania, zawsze możemy mieć więc pewność ich najwyższej jakości i wysokiej trwałości, charakterystycznej dla naturalnego drewna.