Royal


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Royal

Linia Royals to deski podłogowe ręcznie postarzane, podkreślające szlachetne piękno dębowych słoi. W złożonym procesie produkcji wykorzystywane są najbardziej zaawansowane techniki postarzania drewna.

Deski podłogowe z kolekcji Royals są wyjątkowo wykończone, co zapewnia im nie tylko wysoką trwałość i charakterystyczny wygląd, ale również decyduje o ich unikalnych cechach.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

Naturals


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Naturals

Deski podłogowe z kolekcji Naturals to perfekcyjna harmonia pomiędzy naturalnym pięknem, a trwałością i łatwością utrzymania.

Pozwalają przez długie lata cieszyć się dyskretnym urokiem i ciepłem drewna, jednocześnie ograniczając do minimum konieczność prowadzenia skomplikowanej renowacji.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

Mountain


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Mountain

Naturalne deski podłogowe to nie tylko ponadczasowe piękno i niepowtarzalny styl, ale również trwałość i odporność na uszkodzenia.

Te wszystkie cechy łączą sobie podłogi drewniane z kolekcji Mountain, które swoją wyjątkową trwałość zawdzięczają m.in. procesom wypalania, a unikalny wygląd – zastosowaniu najwyższej jakości drewna.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

PANELS

PANELS

Każdy z naszych paneli jest starannie zaprojektowany i wykonany z najwyższej jakości drewna dębowego, co zapewnia im trwałość i wyjątkową estetykę na lata.

Dzięki nim Twoje wnętrza nabiorą niepowtarzalnego charakteru, a pomieszczenia nabiorą nowego, eleganckiego wymiaru. Stwórzmy przestrzeń, która zachwyci każdego gościa.

Aktualności, porady, inspiracje

- POLISH FLOORS

Notice: Undefined variable: realizations in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/single.php on line 10

Jak dobrać listwy przypodłogowe do drewnianej podłogi?

Wybór podłogi drewnianej do domu czy mieszkania wymaga podjęcia kilku istotnych decyzji, które będą miały wpływ na ostateczny efekt aranżacyjny – począwszy od gatunku drewna, poprzez klasę desek i sposób ich ułożenia, aż po tzw. „wykończenie”, które obejmuje również dopasowanie listew przypodłogowych. Jak zatem wybrać listwy do drewnianej podłogi?

Urządzając dom czy mieszkanie postępujemy według zasady „od ogółu do szczegółu”, czyli najpierw skupiamy się na opracowaniu największych elementów, jak wybór pokrycia podłogi czy faktury i koloru ścian, a następnie przechodzimy do decyzji dotyczących mniejszych elementów – koloru włączników światła, kształtu klamek u drzwi czy wielkości gałek w szafkach i komodach. Warto pamiętać, że każdy z tych elementów będzie się składał na finalny efekt naszych prac, dlatego każdemu z nich warto poświęcić wystarczająco dużo uwagi – niezależnie od tego, jak mało istotny może nam się początkowo wydawać.

Podobnie jest z listwami przypodłogowymi – pozornie to tylko dodatek do podłogi, w praktyce jednak dobór odpowiednich listew może dać doskonały, harmonijny efekt, podczas gdy niedopasowane listwy będą zgrzytem, który z czasem może zacząć nas drażnić jak swędzenie w miejscu, w którym nie możemy się podrapać. Warto więc wiedzieć, według jakich zasad dobierać listwy przypodłogowe, by całość cieszyła oko i tworzyła spójną kompozycję stylistyczną.

Listwy przypodłogowe do drewnianej podłogi – jak dobrać kolor?

Wybierając listwy przypodłogowe do podłogi z naturalnego drewna trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy listwy dobrać do koloru podłogi czy powinny one raczej pasować do odcienia ścian? Z jakiego materiału powinny być wykonane: z drewna, z płyty MDF, z PCV czy z metalu? Czy powinny być proste czy raczej ozdobne? A może w ogóle zrezygnować z listew?

Zacznijmy od koloru.

Najpopularniejszą opcją jest wybór listew, dostosowanych do koloru podłogi. Najczęściej nie stanowi to żadnego problemu – producenci podłóg z naturalnego drewna na ogół mają też w ofercie szeroki wachlarz listew, dostosowanych kolorystycznie do podłóg z dostępnych kolekcji. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na jasną podłogę dębową z łagodnym, subtelnym rysunkiem usłojenia, warto dobrać do niej listwy w podobnym odcieniu i o podobnej fakturze.

Gdy postawiliśmy na postarzaną podłogę w kolorze ciemnej czekolady o mocno zaznaczonych słojach, listwa powinna również być w ciemnym kolorze i o niejednolitej powierzchni, by jak najlepiej harmonizować z powierzchnią podłogi.

Decydując się na listwy przypodłogowe w kolorze drewnianej podłogi uzyskujemy bardzo elegancki, klasyczny efekt, a jego dodatkową zaletą jest fakt, że takie rozwiązanie optycznie powiększa pomieszczenie.

Listwy w kolorze desek podłogowych będą więc idealnym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń, w których warto zastosować wszystkie dostępne sztuczki aranżacyjne, sprawiające że przestrzeń będzie się wydawać większa.

Powyższe ma jednak zastosowanie jedynie do jasnych desek podłogowych.

Warto mieć na uwadze fakt, że ciemne drewno na podłodze już samo w sobie optycznie pomniejsza pomieszczenie, więc połączenie go z ciemnymi listwami w przypadku niewielkich wnętrz może dać efekt odrobinę przytłaczający.

Z tego względu dopasowanie listwy kolorystycznie do barwy deski podłogowej sprawdzi się zawsze w przypadku jasnych podłóg, natomiast w przypadku ciemnego drewna polecamy takie rozwiązanie jedynie do większych pomieszczeń, którym zbyt duża ilość ciemnych barw nie zaszkodzi.

Coraz częściej stosowaną metodą jest także wybór białych listew przypodłogowych, które są kolorystycznie dopasowane do białych ścian w pomieszczeniu – to rozwiązanie pozwoli nam uzyskać bardziej nowoczesny efekt.

A ponieważ neutralne, białe ściany ze względu na swoją wszechstronność aranżacyjną są bardzo chętnie wybierane zarówno do sypialni, jak i salonów czy kuchni, białe listwy przypodłogowe także z powodzeniem możemy wykorzystać w tych pomieszczeniach.

Biel również optycznie powiększa przestrzeń, więc ujednolicenie kolorystyczne listew i ścian wpłynie korzystnie na postrzeganie nawet małych pomieszczeń.

A co, jeśli chcielibyśmy kolorystycznie dopasować listwy przypodłogowe do ścian, ale nie lubimy bieli? Przy błękitnych albo turkusowych ścianach poszukiwanie gotowych listew w takich odcieniach mogłoby się okazać problematyczne, natomiast zawsze możemy listwy pomalować na taki sam kolor, jaki mają ściany. Uzyskamy wtedy optyczny efekt wyższego pomieszczenia, jeśli więc nasze mieszkanie ma niskie sufity, listwy podłogowe w kolorze ścian pozwolą nieco wyrównać jego proporcje.

Na tym jednak lista dostępnych opcji w zakresie doboru listew przypodłogowych się nie kończy. Jeśli nie jesteśmy przekonani ani do listew w kolorze podłogi, ani do białych ścian w połączeniu z białymi listwami, zawsze możemy zdecydować się na zestawienie… kolorowej ściany z białą listwą przypodłogową.

Taki wybór jest już bardziej awangardowy, ale może dać bardzo ciekawy efekt estetyczny – jest to więc doskonała opcja dla osób, które lubią odważne rozwiązania aranżacyjne i nie boją się eksperymentować. Biała listwa przypodłogowa w takim zestawieniu wyraźnie odcina przestrzeń ściany od przestrzeni podłogi, stanowiąc między nimi rozgraniczenie.

Bardzo interesująco prezentują się białe listwy w pomieszczeniach z białymi meblami, dzięki czemu zarówno elementy wyposażenia, jak i linie listew kontrastują z kolorem ścian oraz podłogi.

Kolejną opcją jest dobór listew przypodłogowych do barwy stolarki drzwiowej – taka decyzja również pozwoli nam uzyskać oryginalny efekt, a może stanowić dobre rozwiązanie, jeśli nie mamy możliwości dopasować listew do koloru ścian bądź desek podłogowych. Przykładowo, jeśli zdecydowaliśmy się na białe drzwi, to białe listwy przypodłogowe będą się z nimi doskonale komponować niezależnie od tego, jaki będzie kolor desek podłogowych i ścian.

Listwy do podłogi drewnianej: jaki materiał?

Jeśli chodzi o materiał, z jakiego wykonane są listwy przypodłogowe, to przy drewnianej podłodze najlepiej sprawdzą się oczywiście listwy również wykonane z drewna. Są one najbardziej estetyczne i doskonale harmonizują ze szlachetną elegancją naturalnego drewna. Alternatywą są listwy przypodłogowe z drewnopodobnej płyty MDF, które są tańsze od drewnianych

W przypadku listew drewnianych i MDF dobór ich koloru do odcienia desek podłogowych nie powinien stanowić większego problemu, o ile zdecydowaliśmy się na wykończenie podłogi drewnem krajowym, jak dąb, sosna, buk czy olcha.

Problem może się natomiast pojawić, jeśli marzy nam się podłoga z drewna egzotycznego, jak merabu, jatoba, mahoń czy teak. Takie podłogi mają bardziej niejednolite, nietypowe kolory, na przykład ciemny, niemal czarny brąz z dekoracyjnym rysunkiem słojów drewna wenge, wiśniowo-brązowe szerokie pasy drewna sapeli, intensywne odcienie czerwieni drewna padouk lub charakterystyczna purpura mahoniu.

Dodatkowo egzotyczne gatunki drewna cechują się tym, że ich barwa może zmieniać się w czasie. Z tego powodu po kilku latach od zakupu może okazać się, że listwy przypodłogowe, które początkowo idealnie harmonizowały z barwą egzotycznej podłogi, już do niej nie pasują.

Jak zatem dobrać kolorystycznie listwy przypodłogowe do desek z drewna egzotycznego? Najlepszą opcją będzie tu wspomniane już dopasowanie ich pod względem kolor do ścian zamiast do podłogi – niezależnie od tego, czy z egzotycznym drewnem na podłodze połączymy ściany białe, czy też zdecydujemy się na limonkę, kawę z mlekiem lub wanilię.

Nie polecamy listew podłogowych z PCV, które są wprawdzie dostępne w bardzo szerokiej gamie odcieni, jednak są tworem sztucznym i nie stanowią najbardziej estetycznego rozwiązania – co może stanowić szczególny dysonans z elegancką, niebanalną podłogą z drewna egzotycznego.

Wybór rozmiaru i kształtu listwy przypodłogowej

Istotną kwestią jest również decyzja dotycząca wielkości i kształtu listew. Tu zazwyczaj wybór uzależniony jest od wysokości pomieszczenia: standardowe listwy przypodłogowe mają wysokość 5-7 cm, dzięki czemu stanowią optymalny wybór do praktycznie każdego domu czy mieszkania z pomieszczeniami o wysokości 260-280 cm.

Jeśli nasze mieszkanie jest wyższe, warto zdecydować się na listwy o wysokości 10 cm dla zachowania proporcji pomieszczenia, z kolei w przypadku niskich mieszkań warto rozważyć wspomniane już pomalowanie standardowej, sześciocentymetrowej listwy na kolor ściany.

W kwestii kształtu również mamy wiele możliwości do wyboru. Najczęściej decydujemy się na klasyczne listwy przypodłogowe, lekko zwężające się ku górze, jednak możemy również postawić na cokoły (listwy cokołowe mają taką samą szerokość u dołu jak u góry, nadając wnętrzom nowoczesnego charakteru), listwy skośne lub eleganckie listwy ozdobne, cechujące się fantazyjnym frezem czy zdobieniami – te ostatnie szczególnie dobrze harmonizują z pomieszczeniami wykończonymi w stylu prowansalskim lub glamour.

Jak widać, dobór listew przypodłogowych może się wydawać błahą sprawą, jednak w praktyce otwiera przed nami naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych. Dlatego decyzję dotyczącą ich koloru, wielkości i materiału, z jakiego mają być wykonane, warto przemyśleć tak samo dobrze, jak wybór samych desek podłogowych

POZNAJ NASZĄ FIRMĘ

zobacz film

Tworzymy dla Was

Jesteśmy czołowym producentem podłóg drewnianych w Polsce i na świecie. Specjalizujemy się w produkcji wysokiej jakości podłóg dębowych i jesionowych dostosowanych do Państwa preferencji.