Royal


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Royal

Linia Royal to deski podłogowe ręcznie postarzane, podkreślające szlachetne piękno dębowych słojów. W złożonym procesie produkcji wykorzystywane są najbardziej zaawansowane techniki postarzania drewna.

Deski podłogowe z kolekcji Royal są wyjątkowo wykończone, co zapewnia im nie tylko wysoką trwałość i charakterystyczny wygląd, ale również decyduje o ich unikalnych cechach.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

Naturals


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Naturals

Deski podłogowe z kolekcji Naturals to perfekcyjna harmonia pomiędzy naturalnym pięknem, a trwałością i łatwością utrzymania.

Pozwalają przez długie lata cieszyć się dyskretnym urokiem i ciepłem drewna, jednocześnie ograniczając do minimum konieczność prowadzenia skomplikowanej renowacji.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

Mountain


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 92
Mountain

Naturalne deski podłogowe to nie tylko ponadczasowe piękno i niepowtarzalny styl, ale również trwałość i odporność na uszkodzenia.

Podłogi drewniane z kolekcji Mountain łączą w sobie wszystkie te cechy, oferując wyjątkową trwałość dzięki procesowi wypalania oraz niepowtarzalny wygląd, który wynika z użycia najwyższej jakości drewna.


Notice: Undefined variable: image in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/header.php on line 127

PANELS

PANELS

Każdy z naszych paneli jest starannie zaprojektowany i wykonany z najwyższej jakości drewna dębowego, co zapewnia im trwałość i wyjątkową estetykę na lata.

Dzięki nim Twoje wnętrza zyskają wyjątkowy charakter, a pomieszczenia staną się bardziej eleganckie. Stwórz przestrzeń, która oczaruje każdego gościa.

Aktualności, porady, inspiracje

- POLISH FLOORS

Notice: Undefined variable: realizations in /home/klient.dhosting.pl/zpolotem/polishfloors.pl/public_html/wp-content/themes/polishfloors/single.php on line 10

Olejowana czy lakierowana – jak wybrać wykończenie podłogi?

Podłogi drewniane mają wiele niezaprzeczalnych zalet, a jedną z najważniejszych jest ich uniwersalność, będąca efektem wielu parametrów, które mają wpływ na ostateczny wygląd podłogi. Jednym z takich parametrów jest sposób jej wykończenia, gdzie najczęściej możemy wybierać pomiędzy podłogą lakierowaną lub olejowaną.

Naturalne deski podłogowe mogą występować w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej: od jasnych, niemal białych, przez subtelne szarości i beże, słomkowe i złote, jasne i ciemne brązy po odcienie niemal czarne lub wpadające w czerwień. Stonowane kolory drewna krajowego uzupełniają nieoczywiste, oryginalne barwy desek egzotycznych, zapewniając nam naprawdę szerokie możliwości wyboru. Do tego dochodzi jeszcze klasa drewna, odpowiadająca za widoczność usłojenia, no i wykończenie podłogi.

O ile jednak wybór koloru drewna czy jego klasy to w dużej mierze kwestia naszych preferencji estetycznych, to już sposób wykończenia będzie miał realny wpływ nie tylko na wygląd podłogi, ale również na jej walory użytkowe, pielęgnację i konserwację. Jakie są zatem podstawowe różnice pomiędzy podłogą olejowaną a lakierowaną, jakie cechy nadaje im dany rodzaj wykończenia i kiedy zdecydować się na podłogę wykończoną olejem, a kiedy wybrać deski zabezpieczone przy pomocy lakieru?

Co wyróżnia deski podłogowe lakierowane?

 

Lakierowanie to jedna z najpopularniejszych metod zabezpieczania podłogi przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i upływem czasu. Odpowiednio dobrany specjalistyczny  lakier tworzy na powierzchni desek twardą, ochronną warstwę, która jest bardzo odporna na uszkodzenia oraz na zabrudzenia, ponieważ brud nie ma możliwości wniknięcia w strukturę drewna. Dzięki temu z desek lakierowanych znacznie łatwiej usunąć plamy (zwłaszcza tłuste lub lepkie).

 

Ochronna warstwa lakieru oddziela deski od otoczenia, przez co są one mniej podatne np. na działanie światła lub wilgoci. Dzięki temu nie „pracują” tak jak deski olejowane, czyli nie pęcznieją i nie kurczą się pod wpływem zmian wilgotności w pomieszczeniu, zachowując jednolity wygląd przez cały czas. Jeśli zdecydowaliśmy się na podłogę impregnowaną lakierem elastycznym, to dodatkowo zabezpieczamy ją przed uderzeniami – w takim przypadku lakier będzie się uginał a nie odpryskiwał.

Podłoga lakierowana – wygląd

Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, to podłoga drewniana lakierowana cechuje się gładką, przyjemną w dotyku i jednolitą powierzchnią. Warstwa lakieru tworzy na deskach odbijającą światło, połyskliwą powłokę, przez co tafla podłogi nabiera eleganckiego, stylowego charakteru. Właśnie z uwagi na fakt, że powierzchnia desek pokrytych lakierem jest błyszcząca, często podłogi lakierowane określa się mianem „wykończone na wysoki połysk”. Oczywiście w ofercie wielu producentów podłóg drewnianych dostępne jest wykończenie lakierem półmatowym lub matowym, jednak trudno zaprzeczyć, że lustrzana, połyskliwa powierzchnia jest jedną z zalet podłóg lakierowanych, stąd też właśnie klasyczny lakier wciąż jest najchętniej wybierany.

Warstwa lakieru na deskach podłogowych może być zarówno transparentna, jak i podkreślać lub nawet zmieniać kolorystykę drewna. Dzięki temu możemy zdecydować się na bardzo różne efekty estetyczne – wszystko zależnie od naszych preferencji. Podłogi lakierowane doskonale sprawdzają się w klasycznych wnętrzach – zarówno niewielkich, jak i o znaczniejszych metrażach, przy czym wykończenie lakierem równie dobrze prezentuje się na jasnych oraz na ciemnych deskach. Połyskliwa powierzchnia lakierowana to świetny wybór do wnętrz w stylu rustykalnym, prowansalskim, glamour czy retro.

Pielęgnacja i konserwacja podłóg drewnianych lakierowanych

Deski podłogowe zabezpieczone lakierem należy myć specjalnymi środkami, dedykowanymi do podłóg lakierowanych – znajdziemy je w większości sklepów z artykułami do wykończenia wnętrz. Preparaty do desek lakierowanych mają też działanie antystatyczne, dzięki czemu podłoga nie elektryzuje się. Zaleca się mycie podłogi lakierowanej mniej więcej raz na tydzień przy użyciu dobrze odsączonego mopa lub ścierki. Przed myciem podłogę należy odkurzyć – odkurzanie zalecane jest zresztą codziennie, by piasek, drobinki soli czy np. żwirku z kociej kuwety nie rysowały powierzchni lakieru.

Z kolei konserwacja podłogi lakierowanej wymaga na ogół zatrudnienia specjalisty, ponieważ jest to proces czasochłonny i skomplikowany. Podłogę lakierowaną należy wycyklinować, a następnie na całą powierzchnię nałożyć nową warstwę lakieru, przez co jest ona okresowo wyłączona z użytkowania. Warto jednak wiedzieć, że choć więc renowacja desek lakierowanych jest kosztowna, przy właściwej codziennej pielęgnacji taki zabieg wystarczy przeprowadzić raz na kilkanaście lat.

Podłoga drewniana olejowana – najważniejsze informacje

Deski podłogowe wykończone olejem mają subtelny, matowy połysk, określany niekiedy jako satynowy. Olej – w przeciwieństwie do lakieru – nie tworzy na powierzchni desek warstwy, ale wnika do ich wnętrza, zabezpieczając je od środka. Ze względu na łatwość renowacji oraz fakt, że nie wsiąka w nie woda, deski olejowane sprawdzą się nawet w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych bądź w kuchni.

Podłoga olejowana nie jest odcięta od otoczenia, dlatego swobodnie „oddycha”, reagując na zmiany temperatury i wilgotności w pomieszczeniu: podczas suchych miesięcy letnich deski olejowane delikatnie się kurczą, a gdy powietrze jest wilgotne – pęcznieją. Te zmiany z punktu widzenia użytkownika podłogi są niemal niezauważalne, jednak mają znaczenie dla regulacji mikroklimatu wewnątrz pomieszczenia, oddziałując pozytywnie na nasze samopoczucie.

Deski zaimpregnowane olejem dają nam poczucie kontaktu z naturalnym drewnem – ich powierzchnia nie jest sztuczna i sprawia wrażenie miłej w dotyku. Dodatkowo podłoga olejowana jest antystatyczna, dzięki czemu świetnie sprawdza się w mieszkaniach alergików. Nie przyciąga kurzu, dzięki czemu nie tworzą się na niej tzw. „koty”.

Jak wygląda podłoga olejowana?

Dzięki temu, że olej nie tworzy warstwy na deskach ale wnika do ich wnętrza, podłoga drewniana olejowana zachowuje swój naturalny wygląd i strukturę. Różnica pomiędzy olejowaną a lakierowaną deską jest wyraźnie odczuwalna: dotykając deski wykończonej olejem wyczuwamy pod palcami delikatne linie słojów, podczas gdy deska lakierowana jest całkowicie gładka.

Z punktu widzenia estetycznego podłoga olejowana jest więc doskonałym wyborem dla osób, które cenią naturalny charakter drewna i chcą podkreślić jego subtelne piękno. Dodatkowo olej wzmacnia kolor drewna i podkreśla rysunek słojów, dlatego podłogi zaimpregnowane olejem sprawiają wrażenie bardziej wyrazistych, intensywnych. Z tego względu podłogi olejowane są chętnie wybierane do nowoczesnych wnętrz, np. utrzymanych w klimacie loftowym, industrialnym czy w minimalistycznym stylu skandynawskim.

Jak pielęgnować i konserwować podłogę olejowaną

Codzienna pielęgnacja podłogi olejowanej jest nieco trudniejsza niż w przypadku podłóg lakierowanych właśnie ze względu na porowatą, niejednorodną powierzchnię desek zabezpieczonych olejem. Na takiej powierzchni znacznie łatwiej gromadzi się kurz i brud, i chociaż na pierwszy rzut oka często jest niewidoczny, podłogę należy przemywać regularnie by nie dopuścić do powstawania większych zabrudzeń, znacznie trudniejszych do usunięcia.

Podobnie jak w przypadku podłogi lakierowanej, do mycia desek wykończonych olejem konieczne jest stosowanie specjalistycznych środków, przeznaczonych właśnie do tego typu podłogi. Mają one działanie delikatnie natłuszczające, przez co nadają podłodze świeży wygląd, ale też chronią ją przed pękaniem i nadmiernym wysychaniem, które mogą być efektem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu.

 

W przypadku podłogi olejowanej, inaczej niż ma to miejsce przy deskach lakierowanych – możemy samodzielnie odnawiać warstwę olejową, uzupełniając niewielkie uszkodzenia. Choć więc podłoga olejowana jest bardziej niż deski lakierowane podatna na uszkodzenia, znacznie łatwiej i taniej można je usunąć. Odnawianie podłogi drewnianej olejem regenerującym możemy przeprowadzać punktowo – w celu usunięcia widocznego uszkodzenia powierzcąhni – lub całościowo, najlepiej wykonując ten zabieg regularnie w celach profilaktycznych. Odnawiając powierzchnię desek olejowanych musimy po prostu usunąć starą warstwę lakieru specjalnym zmywaczem, przeszlifować powierzchnię deski papierem ściernym a następnie nałożyć nową warstwę impregnatu.

Podsumowując, różnice pomiędzy podłogą olejowaną a lakierowaną dotyczą nie tylko jej wyglądu, ale również funkcjonalności, odporności na uszkodzenia i konserwacji. Przy dokonaniu wyboru warto więc kierować się nie tylko kwestiami estetycznymi, ale też np. obecnością w domu dzieci czy zwierząt oraz tym, w jakim pomieszczeniu planujemy ułożyć podłogę i jak bardzo intensywnie będzie ona eksploatowana

POZNAJ NASZĄ FIRMĘ

zobacz film

Tworzymy dla Was

Jesteśmy jednym z wiodących producentów podłóg drewnianych w Polsce, a nasze produkty zdobywają uznanie również na rynkach międzynarodowych. Specjalizujemy się w produkcji wysokiej jakości podłóg dębowych i jesionowych, dopasowanych do indywidualnych preferencji klientów.