Jak łączyć kolory drewna w pomieszczeniu
Drewno jest materiałem pełnym zalet: naturalne, trwałe, i przede wszystkim bardzo estetyczne. To właśnie dlatego nigdy nie wychodzi z mody, a drewniane podłogi, stolarka drzwiowa i okienna, meble i dodatki sprawdzą się w każdym wnętrzu niezależnie od stylu architektonicznego. Warto jednak wiedzieć, jak łączyć ze sobą różne kolory drewna w pomieszczeniu, by uzyskać spójny, harmonijny efekt.
Ponadczasowy styl
Drewno od stuleci zajmuje szczególne miejsce w aranżacji wnętrz: eleganckie parkiety czy precyzyjnie wykonane, ciężkie drewniane meble o bogatej ornamentyce ozdabiały nawet zamki królów i książąt. Ten szlachetny materiał również dziś cieszy się ogromną popularnością: doceniamy jego naturalne ciepło i dobroczynny wpływ na mikroklimat pomieszczenia, a także wyjątkowe piękno oraz nieprzemijalny, ponadczasowy styl.
Trudno się więc dziwić, że tak chętnie decydujemy się na drewniane podłogi, choć to rozwiązanie droższe od popularnych paneli. Naturalne deski podłogowe są jednak niepodrabialne, a przede wszystkim znacznie trwalsze, jest to więc inwestycja nie na lata, ale na dziesięciolecia. Równie chętnie wybieramy drewniane meble, schody, futryny i karnisze, drewno wykorzystywane jest także jako okładzina ścienna oraz element dekoracyjny. Jakimi zasadami się kierować, jeśli w pomieszczeniu chcemy wykorzystać więcej drewnianych elementów aranżacyjnych?
Drewno zbliżone kolorystycznie
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest łączenie w jednym pomieszczeniu różnych elementów drewnianych w zbliżonym odcieniu. Jeśli więc marzy nam się jasna podłoga z naturalnych desek dębowych, warto zdecydować się również na dębowe listwy przypodłogowe oraz meble w zbliżonym, ale nie identycznym kolorze – na przykład o ton ciemniejsze. Z kolei przy ciemnej podłodze, na przykład z drewna egzotycznego wenge lub przy podłodze postarzanej, warto wybrać meble i pozostałe elementy nieco jaśniejsze, by nie przytłaczać pomieszczenia – zwłaszcza jeśli nie jest to rozległy, przestronny salon, a na przykład niewielka sypialnia.
Natomiast jeśli mamy do dyspozycji dużą przestrzeń, to spokojnie możemy postawić na ciemną podłogę oraz ciemne meble bez obawy, że optyczne pomniejszą wnętrza – warto natomiast zdecydować się na podkreślenie i uwypuklenie ich barwy jasną lub białą ścianą, która będzie stanowiła subtelne tło dla ciemnych, nasyconych odcieni drewnianej podłogi i mebli.
Podstawową zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że wprowadza ono do pomieszczenia ład i harmonię. Drewniane elementy aranżacyjne w podobnej tonacji kolorystycznej nie konkurują ze sobą a wzajemnie się uzupełniają, dzięki czemu przestrzeń sprawia wrażenie uporządkowanej i przyjaznej. Kontrastem dla drewnianej podłogi, mebli i stolarki drzwiowej w podobnych odcieniach mogą być w takim zestawieniu ściany – białe, lub, przeciwnie, o zdecydowanej, nasyconej barwie. Nie warto natomiast decydować się na ścianę w podobnym odcieniu co podłoga i meble – wówczas pomieszczenie stanie się jednokolorową plamą.
Drewniane elementy kontrastujące kolorystycznie
Kolejną chętnie wybieraną opcją jest łącznie drewnianych elementów aranżacyjnych na zasadzie kontrastu. A więc do jasnej podłogi drewnianej dobieramy ciemne meble, a jeśli podłoga w pomieszczeniu jest czekoladowa, stawiamy na meble jasne lub nawet białe. Świetnie prezentują się na przykład jasne meble w kolorze naturalnego dębu lub sosny zestawione z postarzaną podłogą w kolorze orzecha, poznaczoną ciemniejszymi smugami i pasmami. Równie urzekający efekt możemy uzyskać, wybierając jasną podłogę z dębu bielonego lub klonu i zestawiając ją z eleganckimi, ciemnymi meblami.
Decydując się na kontrastowe połączenie kolorów drewna mamy naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych – drewniane podłogi i meble dostępne są wszak w bardzo wielu różnych barwach i odcieniach, którymi możemy się bawić, zależnie od naszych upodobań estetycznych. Zwłaszcza, że umiejętnie dobrane jasne i ciemne elementy drewniane mogą stworzyć bardzo oryginalne połączenia, które świetnie wpasują się w różne style architektoniczne.
Łącząc kontrastowe kolory drewna w jednym pomieszczeniu warto jednak pamiętać, by wybierać wszystkie elementy o barwie chłodnej lub zdecydować się na barwy chłodne – łącznie kolorów i dodatkowo ciepłych odcieni z chłodnymi może wprowadzić nadmierny chaos.
Łączenie sortów drewna
Bardzo ciekawym pomysłem jest też łączenie drewnianych elementów wystroju wnętrza pod względem sortu drewna, a więc widoczności rysunku usłojenia. Zarówno podłogi, jak i meble dostępne są w różnych sortach – od tych o jednolitym, spokojnym deseniu, bez wyraźnie zaznaczonego usłojenia, aż po sorty rustykalne, które cechują się mocno zaznaczonymi, licznymi słojami, fantazyjnym układem linii i obecnością bielu.
Zestawiając sorty drewna w pomieszczeniu najlepiej zdecydować się na zasadę kontrastu. A więc jeśli deski podłogowe wybraliśmy w stylistyce rustykalnej lub postarzanej, dobierzmy do nich jednolite meble. Z kolei na stonowanej podłodze o łagodnym rysunku słojów świetnie będą się prezentować meble z wyraźnie widocznym usłojeniem. Dzięki temu stworzymy wnętrze niebanalne, przyciągające wzrok, w którym każdy drewniany element będzie przykuwał uwagę, a żaden nie zdominuje pozostałych.
Na koniec warto pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach łączenia elementów drewnianych w pomieszczeniu – przede wszystkim o tym, by unikać zestawiania ze sobą drewna o różnym wykończeniu. Jeśli więc podłoga w danym pomieszczeniu wykończona jest matowym olejem, nie zestawiajmy jej z meblami lakierowanymi na wysoki połysk – i odwrotnie.
Jeśli chcemy zestawić w jednym pomieszczeniu trzy różne odcienie lub kolory drewna, to postarajmy się, by ten trzeci był zbliżony do pierwszego lub drugiego, by uniknąć wrażenia przesytu czy przesady. Bardzo istotne jest też rozpoczęcie aranżacji od doboru podłogi oraz stolarki drzwiowej – dopiero do nich dopasowujemy drewniane meble i dodatki. Mając to na uwadze z pewnością uda nam się wyczarować stylowe wnętrze, zachwycające ponadczasowym urokiem naturalnego drewna.