Drewniana podłoga w domu alergika
Drewno na podłodze jest doskonałym artykułem wykończeniowym dla osób z alergiami – ten naturalny i bezpieczny materiał ma wiele cech, które przemawiają właśnie za takim wyborem.
Życie z alergią lub astmą nie jest proste: szkodliwe roztocza, grzyby i bakterie lubią się osadzać na wszystkich niejednolitych, porowatych powierzchniach, takich jak dywany, zasłony czy poszewki poduszek. O ile osoba dorosła na ogół umie dostosować parametry mieszkania do swoich problemów zdrowotnych, tak w przypadku dziecka aranżacja przestrzeni jest znacznie trudniejsza – zwłaszcza, że pod uwagę bierzemy nie tylko zdrowie malucha, ale też jego poziom zadowolenia i dobre samopoczucie.
Dokonując wyborów aranżacyjnych w mieszkaniu w którym przebywa alergik warto przemyśleć każde rozwiązanie – poczynając od wyboru podłogi, która również może mieć istotny wpływ na rozwój objawów alergii lub jej ograniczenie. Bardzo polecanym materiałem są płytki kamienne i ceramiczne, jednak o ile takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale w kuchni, łazience czy korytarzu, tak już salon, sypialnia czy pokój dziecięcy wyłożony płytkami zniechęca i tworzy przykre poczucie braku przytulności. Na szczęście doskonałą alternatywą dla płytek jest naturalne drewno.
Drewniana podłoga kontra alergia – jak to działa
Naturalne drewno stanowi jeden z najlepszych materiałów wykończeniowych w domach, w których przebywają alergicy lub astmatycy. Jego niezaprzeczalną zaletą jest fakt, że drewniane powierzchnie łatwo się czyści – w codziennej pielęgnacji podłóg z drewna w zupełności wystarczy odkurzanie i przemywanie powierzchni podłogi wilgotnym mopem, co pozwala skutecznie usunąć z jej powierzchni kurz i zanieczyszczenia.
Bardzo duże znaczenie ma fakt, że drewniane podłogi mają właściwości antystatyczne. To oznacza, że kurz i zanieczyszczenia osiadają na nich wolniej niż na innych powierzchniach, ponieważ drewno ich nie przyciąga. Naturalna podłoga drewniana nie elektryzuje się, a więc nie przyciąga kurzu, co za tym idzie – jest dla alergika bezpieczniejsza. Ma to duże znacznie zwłaszcza w sezonie grzewczym, gdy ze względu na niską wilgotność powietrza podłogi z innych materiałów mogą szczególnie silnie przyciągać kurz i roztocza, nasilając objawy alergii. Antystatyczne właściwości naturalnej podłogi drewnianej są szczególnie istotne w przypadku dzieci, które, jak wiadomo, mnóstwo czasu spędzają na podłodze, a więc jej czystość ma ogromne znaczenie.
Jaka podłoga drewniana będzie najlepsza dla alergika?
Poza tym, że drewno jako w pełni naturalny i bezpieczny materiał świetnie się sprawdzi w mieszkaniu alergika, warto też zwrócić uwagę na parametry takiej podłogi. Przede wszystkim powinna ona być gładka i równa, bez efektu szczotkowania czy postarzania – porowate powierzchni sprzyjają wnikaniu kurzu i brudu, a w konsekwencji – rozwijaniu się szkodliwych drobnoustrojów w mikroszczelinach podłogi. Znaczenie ma również wielkość desek: im będą dłuższe i szersze, tym mniej w podłodze szczelin, w których potencjalnie mogłyby się gromadzić zanieczyszczenia i kurz (a z tak niewielkich przestrzeni trudno skutecznie je usunąć).
Idąc tym tropem, lepiej zdecydować się na deski pozbawione fazowania, czyli rowkowanych krawędzi desek. Obecność fazowania również stwarza potencjalne ryzyko dla alergików – w szczelinach podłogi, utworzonych przez fazy, kurz i zanieczyszczenia szczególnie łatwo gromadzą się jeśli w domu są małe dzieci (spędzające mnóstwo czasu na podłodze, wylewające i wysypujące na nią różne substancje) lub zwierzęta (które mogą z zewnątrz wnieść zanieczyszczenia, osadzające się następnie w szczelinach podłogi).
Zdecydowanie bardziej polecane na podłogi dla alergików są polskie gatunki drewna, takie jak dąb, jesion czy buk. Wynika to z faktu, że drewno egzotyczne nierzadko zawiera wyższy poziom naturalnych olejków eterycznych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Nie są to częste zjawiska, jednak u osób szczególnie wrażliwych alergie po kontakcie z drewnem egzotycznych drzew są możliwe, dlatego warto mieć tego świadomość.
Warto również zwrócić uwagę na wykończenie drewnianej podłogi w domu alergika. Zdecydowanie należy zrezygnować ze sztucznych olejów, wosków i lakierów, mogących zawierać formaldehyd – a ten jest stosunkowo częstym składnikiem preparatów do wykańczania i zabezpieczania podłóg drewnianych. Ulatniając się z powierzchni podłogi, formaldehyd może podrażniać górne drogi oddechowe, nasilając objawy alergii lub wręcz je wywołując. Co więcej, istnieją też badania wskazujące że przedłużona ekspozycja na tę substancję może zwiększać ryzyko występowania chorób nowotworowych. Zawsze więc – a już w przypadku alergików i astmatyków – warto stawiać na naturalne oleje, woski i lakiery wodorozcieńczalne, niezawierające formaldehydu i innych substancji potencjalnie szkodliwych (np. lotne związki organiczne, które mogą znajdować się w klejach i środkach do zabezpieczania podłóg). Niewskazane dla alergików są też są też lakiery chemoutwardzalne i rozpuszczalnikowe.
Drewno dla alergika – dlaczego warto?
Jak widać, drewniana podłoga w domu alergika ma bardzo wiele niezaprzeczalnych zalet. Jest materiałem w pełni naturalnym i ekologicznym, a do tego łatwo utrzymać ją w czystości i nie przyciąga kurzu. Starannie wybrana podłoga drewniana (o gładkiej, jednolitej powierzchni, pozbawiona fazowania i wykonana z maksymalnie dużych desek) stanowi rozwiązanie bezpieczne i polecane dla wszystkich osób, zmagających się z alergią czy astmą. Do tego naturalne drewno jest trwałe i odporne na uszkodzenia, dlatego – przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji – zachowuje swoje właściwości na lata, pozwalając cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem.
Jednak znaczenie ma również fakt, że podłoga z naturalnego drewna jest po prostu estetyczna i elegancka, dzięki czemu sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. O wiele bardziej przytulna i ciepła niż płytki, panele winylowe czy płyty korkowe, sprawdzi się zarówno w sypialni, jak i pokoju dziecinnym. Deski podłogowe wnoszą do wnętrza domowy klimat, zachęcają do relaksu i odpoczynku, tworząc przyjazną przestrzeń dla każdego.