Ciemna czy jasna podłoga drewniana? Wskazówki i porady.
Podłogi drewniane dostępne są w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej – od bielonych desek aż po egzotyczne drewno w odcieniach ciemnego brązu lub czerni. Zależnie od swoich upodobań możemy więc zdecydować się na podłogę ciemną lub jasną, warto jednak przy tym znać argumenty, przemawiające za każdą z opcji.
Wykończenie lub remont domu czy mieszkania warto rozpocząć właśnie od wyboru podłogi, ponieważ ta decyzja będzie miała ogromny wpływ na charakter i styl całego pomieszczenia. Doskonałym rozwiązaniem są podłogi z naturalnych desek, które są trwałe, eleganckie i przede wszystkim ponadczasowe – pasują praktycznie do każdego stylu architektonicznego i nigdy nie wychodzą z mody, podnosząc dodatkowo wartość nieruchomości.
Podłogi drewniane występują w bardzo szerokim wachlarzu kolorystycznym – mowa zarówno o barwach naturalnych, jak i o odcieniach uzyskanych dzięki zaawansowanym technologicznie procesom obróbki drewna (np. wypalanie, wędzenie). Mając do wyboru gatunki polskie (najpopularniejsze są podłogi dębowe, jesionowe i bukowe) i cały szereg odmian egzotycznych (jatoba, teak, merabu, bambus czy sapella – a to tylko kilka gatunków z długiej listy liczącej sobie kilkadziesiąt pozycji) możemy więc wybierać pomiędzy drewnem bielonym, słomkowymi i miodowymi żółciami, przez całą paletę brązów, również przechodzących w pomarańcz czy czerwień, aż po czerń i odcienie wpadające w granat.
Pierwszym krokiem, zanim przejdziemy do wyboru konkretnego gatunku drewna, będzie decyzja dotycząca tego, czy chcemy mieć w danym pomieszczeni podłogę jasną czy ciemną. Odcień, intensywność rysunku słojów, wykończenie czy obecność bądź brak fazowania to kwestie drugorzędne – warto wyjść właśnie od tego najbardziej podstawowego podziału na podłogi drewniane jasne i ciemne.
Jasne i ciemne drewno na podłodze – dlaczego kolor ma znaczenie?
Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle wybór pomiędzy deskami podłogowymi jasnymi a ciemnymi jest tak istotny. Wynika to z faktu, że odbiór podłogi w czekoladowym lub czarnym odcieniu będzie zupełnie różny niż prezencja podłogi jasnej – białej lub słomkowożółtej. Podłoga stanowi bazę dla całości aranżacji danego pomieszczenia i powinna komponować się z pozostałymi elementami wykończenia i wyposażenia wnętrza.
Dobrze zaprojektowane wnętrze to takie, w którym wszystkie faktury i kolory współgrają ze sobą, tworząc harmonijną całość, pozbawioną dysonansów i zgrzytów wizualnych. Tymczasem zbytnie skontrastowanie podłogi ze ścianami czy meblami rzadko kiedy stanowi dobre rozwiązanie (choć oczywiście zdarzają się wyjątki i zaplanowane aranżacje, oparte na silnych kontrastach), częściej zaś wprowadza do wnętrza chaos i poczucie braku spójności.
Również określone odcienie mogą się po prostu nie komponować z wizualnym odbiorem całości – np. ciemna podłoga w pomieszczeniu pełnym mebli z jasnego, sosnowego drewna i białych dodatków może stanowić niepożądany zgrzyt. Taki efekt silnego kontrastu na etapie planowania może nam się wydawać atrakcyjny, jednak efekt finalny najczęściej nie jest zadowalający, wpływając na odbiór całego pomieszczenia i odbierając mu część uroku. Również jasne podłogi kryją pewne pułapki – np. zestawienie słomkowych desek z bardzo jasnymi meblami i białymi ścianami daje na ogół efekt mdły i nieciekawy. A ponieważ zależy nam, by każde pomieszczenie w naszym domu czy mieszkaniu było idealne i byśmy czuli się w nim dobrze, wybór podłogi warto dobrze przemyśleć już na etapie planowania.
Jasna podłoga optycznie powiększy wnętrze
Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem aranżacyjnym są podłogi z jasnego drewna. Zwłaszcza, że mamy tu do wyboru bardzo szeroki wybór odcieni – od rozbielonych, przez słomkowe, piaskowe i miodowe, aż po słoneczne, nasycone barwy. Jasne podłogi drewniane są bardzo chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność – świetnie komponują się z różnymi stylami architektonicznymi i fakturami, łatwo je dopasować zarówno do wnętrz stonowanych, jak i do takich, w których dominują zdecydowane barwy – wówczas jasna podłoga stanowi dla nich łagodne, subtelne tło. Jasne deski podłogowe nadają się do sypialni, do salonu i do kuchni – nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w ich stosowaniu i łączeniu. Jest to więc rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze niż wybór ciemnej podłogi, a także bardzo wdzięczna i elastyczna baza aranżacyjna.
Niepodważalną zaletą jasnych desek podłogowych jest fakt, że – podobnie jak białe ściany – potrafią optycznie powiększyć wnętrze. Wybierając słomkową lub piaskową podłogę do niewielkiego salonu nadamy mu głębi i wywołamy wrażenie większej przestrzeni, a także doskonale je rozświetlimy. Ułożenie podłogi w kierunku padania dziennego światła pozwala optycznie „wydłużyć” pomieszczenie, a dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że naturalne światło doskonale podkreśli fakturę desek i wydobędzie głębię ich koloru. Istotny jest też fakt, że wnętrza z jasną podłogą sprawiają wrażenie bardziej radosnych, optymistycznych i ciepłych, wypełnionych pozytywną energią, a jasne deski dodają im lekkości i świeżości.
Jasne drewno na podłodze jest też synonimem naturalności i prostoty. Kolory nawiązujące do barwy surowych desek są chętnie wykorzystywane m.in. w stylu skandynawskim, prowansalskim i rustykalnym oraz wszystkich aranżacjach, opartych na naturalnych materiałach, jak kamień, wełna, len czy wiklina. W takich wnętrzach czujemy się bliżej natury, mamy poczucie bycia w harmonii z nią – zwłaszcza że deski podłogowe pozostają w antagonistycznym stosunku do wszystkich drewnopodobnych „podróbek”, jednocześnie przewyższając je pod wieloma względami. Materiał imitujący drewno nigdy nie będzie tak piękny jak szlachetny, naturalny surowiec, dlatego właśnie drewniane podłogi są tak cenione.
Ciemne drewno nadaje domowej przytulności
Ciemne deski podłogowe są znacznie mniej wszechstronne i uniwersalne niż jasne drewno – wynika to z faktu, że trudniej je zestawić z innymi elementami wykończenia i wyposażenia wnętrz. Łatwiej też o błąd – o ile jasna podłoga może się świetnie prezentować w pomieszczeniu w którym dominują zdecydowane, nasycone barwy, tak ciemna podłoga może nie tylko „gryźć się” z intensywnymi kolorami dominującymi w pomieszczeniu, ale też tworzyć wrażenie chaosu barwnego. Zdecydowany, ciemny odcień podłogi może w takiej sytuacji próbować „ukraść” dominację w pomieszczeniu np. ścianom, dlatego dobór kolorów do pomieszczenia z ciemną podłogą trzeba dobrze przemyśleć.
Choć ciemne podłogi trudniej komponować z pozostałymi elementami aranżacji wnętrz, mają one też wiele niezaprzeczanych zalet. Podstawową jest fakt, że ciemna podłoga nadaje każdemu wnętrzu wyszukanej elegancji i ponadczasowego szyku. Jako mniej „pospolite” i rzadziej spotykane, ciemne drewno na podłodze ma bardziej arystokratyczny, wytworny charakter – zwłaszcza jeśli kolor połączymy z fantazyjnym ułożeniem desek, np. w zawsze modną jodełkę francuską lub klasyczną.
Ciemne drewno podłogowe jest bardziej szlachetne, ale też ma więcej charakteru, dlatego przy jego pomocy łatwiej stworzyć wnętrze nietuzinkowe, przyciągające wzrok, niebanalne i zdecydowanie wyraziste. Odpowiednio skomponowana z kolorem ścian i mebli oraz dodatkami takimi jak zasłony, ciemna podłoga drewniana może wiele powiedzieć o tym, kto dane wnętrza zamieszkuje, podkreślając jego preferencje i styl.
Ciemne podłogi drewniane są również cenione za swoje niezrównane możliwości ocieplenia każdego wnętrza. Choć optycznie pomniejszają przestrzeń, przez co nie są polecane do maleńkich pokoi pozbawionych odpowiedniej ilości światła, to jednocześnie wprowadzają przytulny, domowy klimat. We wnętrzach z ciemną podłogą doskonale się odpoczywa, bo sprawiają one wrażenie ciepłych, dając poczucie bezpieczeństwa i stabilności, pozwalają się wyciszyć i zrelaksować.
Wspomnieliśmy przed chwilą, że ciemne podłogi optycznie pomniejszają przestrzeń, dlatego warto wybierać je przede wszystkim do pomieszczeń o większym metrażu lub dobrze doświetlonych. Zwłaszcza, że naturalne światło doskonale wydobywa piękno ciemnej podłogi, podkreślając jej głęboką barwę i ukryte pod powierzchnią refleksy. Ciemna podłoga w słonecznym pokoju rozwija całą paletę zalet, prezentując swoją szlachetną naturę i podkreślając przemyślany dobór pozostałych elementów aranżacyjnych. Nie przytłacza, a dodaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Pomieszczenia urządzone całkowicie w oparciu o ciemną kolorystykę, o ciemnej podłodze, ścianach i dodatkach (w stylu tzw. total look), dobrze sprawdzą się tylko w przypadku dużych przestrzeni, które umożliwią wyeksponowanie wszystkich elementów składowych bez wrażenia przytłoczenia czy tworzenia ponurej aury.
Warto pamiętać jeszcze o jednym – na ciemnej podłodze lepiej widać kurz i wszelkie zarysowania. Dlatego wymaga ona nieco więcej zabiegów pielęgnacyjnych – zwłaszcza, jeśli w domu są zwierzęta, bo ich sierść będzie się doskonale odznaczać na tle ciemnobrązowych czy czarnych powierzchni.
Oczywiście, wybór jasnej lub ciemnej podłogi drewnianej to przede wszystkim kwestia naszego poczucia estetyki i naszych preferencji – nie musimy w ogóle brać pod uwagę powyższych wskazówek. Warto jednak o nich wiedzieć, by nie być zaskoczonym finalnym efektem naszego wyboru odnośnie podłogi drewnianej i móc cieszyć się jej wspaniałym wyglądem, doskonale komponującym się z pozostałymi elementami aranżacyjnymi przestrzeni.